Léčba-akné.info

Informace o léčbě akné, jak se zbavit akné, přípravky na akné, problematická pleť

Trápí vás problémy s akné? Chcete mít krásné čisté tváře bez pupínků?

Tyto stránky vám přinášejí informace o způsobech, jak se zbavit nepříjemného akné.
Naleznete zde výběr nejúčinnějších přípravků proti akné a pro zlepšení kvality kůže.
Navštivte také internetový obchod s nabídkou levných kvalitních přípravků na akné.

Druhy a typy akné

Snad každý z nás asi ví nebo aspoň tuší, akné má nejrůznější formy. Typy akné, které existují, se nerozlišují od sebe pouze tím, jak vypadají jednotlivé pupínky, ale zejména tím, jakým vůbec způsobem jeho jednotlivé druhy vznikají. To přirozeně ovlivňuje také to, jaké metody léčby budou v tom či onom případě nejlepší. Proto by bylo opravdu vhodné, abyste měli alespoň základní přehled o několika hlavních typech akné. Důležité to je zejména pro ty, kteří se již s akné ve svém životě někdy potkali. Pokud si tedy myslíte, že to nejhorší už máte za sebou a akné se vás už nikdy týkat nebude, bohužel zcela vyhraný boj to nejspíš nebude. Akné se totiž může kdykoliv vrátit znovu.

Nejznámější druh akné představují tzv. komedony. Ty každý jedinec spolehlivě pozná podle charakteristicky bílých hlaviček. Komedonální akné jako takové patří mezi tzv. druh I., kam se řadí ty méně závažné podoby této nemoci. Co se týče bílých hlaviček, tak čelíme obyčejně nezánětlivému akné, jež vzniká stejný způsobem jako rovněž hodně známé černé tečky.

Komedony, na které může narazit na nejrůznějších místech těla, mají společné to, že jejich hlavičky nepředstavují výsledek úplného uzavření průchodu mazové žlázky, k čemuž došlo následkem silného výskytu bakterií, ba právě naopak je tento průchod pouze zúžen. Konečným efektem je poté holý fakt, že se maz zároveň s bakteriemi a odumřelými tkáněmi kůže nemůže uvolňovat přirozenou cestou, ale zcela opačně zůstává uvězněn v místě mezi tou hlavní částí žlázy a jejím vývodem.

Černé tečky vznikají velmi podobně. I v tomhle případě se jedná o akné patřící pod druh I., u kterého se většinou zánět nevyskytne. Přece jen tu existuje jistá odlišnost, a sice že tentokrát mazová žlázka zůstane v konkrétním bodě své délky prakticky z části uzavřena.

Póry se zneprůchodní odumřelými buňkami kůže, to z pochopitelných důvodu vylučuje možnost, aby i dále probíhala dosavadní činnost žlázky. Poněvadž maz nemůže postupovat po celé ploše žlázky, dochází k postupnému vysoušení v její vrchní části. Následkem dlouhodobého vystavení vzduchu tímto způsobem vysušené oblasti oxidují, a při tom dostávají právě své černé zbarvení.

Další poměrně výraznou kategorií akné jsou tzv. papuly a pustuly, ty spadají mezi akné II. typu. Papuly a pustuly vzniknou jako jakýsi další vývojový stupeň výše popsaných hlavních forem akné.

Jednoduše můžeme říct, že předchůdcem každého z nich bývají komedonální podoby akné. Papuly a pustuly ovšem pod povrchem kůže následkem vyššího výskytu bakterií začínají natékat. Jelikož se komedonální akné tady uzavírá pod povrchem kůže, společně s jeho postupným zvětšováním objemu výraznou měrou ubývá jeho prostor.

V konečné fázi se následně tohle akné protrhává, a směsice bakterií, mazu a zbytků odumřelých kožních buněk prostupuje do tkáně, která obklopuje mazovou žlázku. S ohledem na jeho nežádoucí složení naše tělo obrannými mechanismy rychle reaguje proti této koncentraci bakterií. Výsledkem této aktivity, kterou způsobilo fungování převážně bílých krvinek následně dochází k produkci hnisu. Čím více ho vznikne, tím větší pupen se poté objeví na povrchu pokožky.

Posledním ale také velmi důležitým druhem akné jsou tzv. noduly a cysty. Tyto se řadí mezi ty vůbec nejzávažnější podoby, jaké akné má. Na tom se nakonec samozřejmě odrazila i jejich kategorizace, noduly totiž spadají mezi akné III. typu, a cysty už mezi IV. Typ. V těchto případech už bohužel hrozí nemalé riziko, že jakmile se akné ztratí, zůstanou na povrchu postižené oblasti hluboké či dokonce hlubší jizvičky.

Z hlediska toho, jakým způsobem noduly a cysty vznikají, je lze popsat jako předchozí typ akné pouze s tím rozdílem, že tady dochází k ještě o něco zřetelnějšímu průniku bakterií do prostředí okolní tkáně. To má za následek, že poškození této tkáně je větší, a dochází ke značnému zanícení postižené partie.

O akné

Určitě navštivte

  • Vyzkoušejte tipy na domácí bělení zubů a zvyšte si tak sebevědomí.
  • Pokud vás trápí nepříjemné akné, pak zjistěte všechny informace o akné a zbavte se ho navždy.
  • Nedaří se vám zhubnout? Nechte si poradit na Jak-zhubnout.com a zatočte s přebytečnými kily a nezdravým životním stylem.