Léčba-akné.info

Informace o léčbě akné, jak se zbavit akné, přípravky na akné, problematická pleť

Trápí vás problémy s akné? Chcete mít krásné čisté tváře bez pupínků?

Tyto stránky vám přinášejí informace o způsobech, jak se zbavit nepříjemného akné.
Naleznete zde výběr nejúčinnějších přípravků proti akné a pro zlepšení kvality kůže.
Navštivte také internetový obchod s nabídkou levných kvalitních přípravků na akné.

Jak se zbavit akné?

Léčba akné dnes nabízí několik možností, jak se tohoto nepěkného onemocnění kůže zbavit. Existuje léčba hormonální, antibiotiky, nebo i zlepšenou životosprávou a životním stylem. Lehčí formy akné, kterými v mládí prošli všichni, se dají poměrně snadno zvládnout různými doplňky výživy.

Přípravky proti akné, které jsou uvedeny na těchto stránkách, se hodí hlavně na nejrozšířenější lehčí formu akné. Nicméně těžší případy mohou zmírnit, nebo i, při vhodné kombinaci s další léčbou, vyléčit.

Máte-li lehčí akné, můžete vystačit s používáním vhodné léčebné kosmetiky a správným režimem péče o kůži. Léčebná kosmetika se od běžné liší tím, že obsahuje prověřené účinné látky. Na trhu je až nepřehledné množství různé kosmetiky "na akné". Je těžké se v takovém množství orientovat, proto je na těchto stránkách seznam produktů, které jsou ověřeny pozitivními zkušenostmi.

Jako základní si můžete koupit čistící pleťový roztok či u vysloveně suché pokožky s akné pak čistící pleťové mléko. Pro aknózní kůži jsou to lihové, resp. alkoholové roztoky často s dezinfekčními či bylinnými přísadami (australský čajovník, přeslička, dýně, aloe, lékořice, aj.). Pro citlivou kůži je třeba zvolit již speciálnější prostředky, bez alkoholu. Výborná je např. řasa Chlorella.

K němu si můžete pořídit eventuálně podpůrně léčebný krém, které by měl mít charakter pleťového mléka nebo řídkého krému (aby neucpával póry). Tyto krémy obsahují protizánětlivé, olupující a dezinfekční přísady (LHA=lipohydroxy kyseliny a AHA=alfahydroxy kyseliny, zinek, aj.). Obvykle se používají na noc a na den se použije pouze korektor (tyčinka k zamaskování červených projevů akné).

Dlouho se o akné tradovalo, že jej mohou způsobovat i některé potraviny. Například čokoláda nebo hodně kořeněná jídla. Nic z toho však nebylo vědecky prokázáno. Nicméně zdravá výživa a zdravý životní styl mohou projevy akné zmírnit.

Téměř by se v některých momentech chtělo až hovořit o tom, že léčení akné je tak stará věc jako lidstvo samo. Přestože se dají jen s potížemi vůbec vystopovat první pokusy o zlepšení a odbourání samotného akné, s ohledem na současné možnosti je ta situace přesně opačného ražení. Na našem trhu jsou dostupné všelijaké techniky a postupy, s jejichž pomocí se dá obyčejně zvládnout překonat i ty nejzávažnější typy této nepříjemné kožní nemoci. Pokaždé tak závisí pouze na posudku přesného rozsahu obtíží a charakteru vaší pleti. Zvolit si samozřejmě můžete peeling, laserové paprsky, dále hormonální antikoncepci či speciální přístroje. S tím vším ještě donedávna museli souhlasit specialisté v oblasti dermatologie.

Veškeré tyto techniky můžeme rozčlenit do dvou základních kategorií. Zbavit se tedy dá akné jak přímo cílenou léčbou na určité místo, či eventuálně léčbou celkovou.

Jednu z možností hned té první z nich představuje podávání léků, které se nazývají tzv. komedolytika. V tomhle případě základ jejich léčebného vlivu tvoří postupné uvolňování již dříve vytvořených komedonů, přičemž komedolytika navíc viditelně snižují nebezpečí, že se udělají znovu.

Další variantou je následně podávání retionidů, to tvoří souhrnné označení pro léky, které fungují na bázi porušování vazeb, a to mezi kožními tkáněmi nashromážděnými v mazových žlázkách.

U této metody léčení pak platí, že díky umu zabránit dalšímu hromadění odumřelých kožních buněk se jedná o výborné řešení především tehdy, pokud chceme, aby nedošlo k přechodu „obyčejného“ akné do formy zánětu. Sice retinoidy samy o sobě neumí zlikvidovat bakterie, jejich účinek vězí i ve schopnosti zredukovat tvorbu kožního mazu.

K likvidaci množství bakterií, jež se vyskytují v mazových žlázkách, se dají ovšem podávat antibiotika, která ale z obecného pohledu nejsou tolik vhodná jako způsob dlouhodobé udržovací terapie, avšak na druhou stranu jejich největší význam spočívá ve schopnosti účinně zamezit zánětům kůže, jež doprovází ty závažnější podoby akné.

Mezi prostředky, jež umožňují zabránit akné pomocí celkové léčby, patří léky předepisující se u těch nejtěžších druhů akné. Do této skupiny se řadí mimo hormonálních preparátů i třeba celkové retinoidy.

Hormonální terapie se většinou pojí s užíváním hormonální antikoncepce, což je ze zřejmých důvodů metoda určená pouze pro ženy. Součástí této hormonální antikoncepce bývají látky, které omezují činnost mužských pohlavních hormonů. Ty z převážné části zodpovídají za samotný vznik akné. Preparáty spadající do kategorie celkových retinoidů se v dlouhodobém měřítku ukazují coby jeden z nejúčinnějších prostředků v boji s těmi vůbec nejtěžšími podobami akné. Zvládají totiž působit ve všech rozměrech, jež figurují v produkci vlastního akné. Zaprvé mají protizánětlivý účinek, zadruhé umí zároveň snižovat tvorbu kožního mazu, ale mimo to i zatřetí napomáhají, aby se uvolnily nasbírané kožních buňky v mazových žlázkách.

Pochopitelně úplnou svobodu máme při výběru toho nejlepšího přípravku, jež nám dopomůže zbavit se akné navždy, ale i za předpokladu, že se rozhodneme žádné léčivo k tomu určené neužívat.

Prokázanou metodou může být používání speciálních kosmetických přípravků v kombinaci s pravidelným čištěním naší pleti. Zároveň ale můžeme podstoupit i léčbu prostřednictvím laserových paprsku. Ti z vás, kteří raději preferují domácí léčení akné, často zkouší ruční přístroje na odstranění akné. Další skupinu tvoří lidé, co oproti tomu dávají přednost pohodlné ordinaci a navštěvují tedy specialisty, kteří na odbourání akné pracují s chemickým peelingem. Tady se seznámíme s nanášením slabé kyseliny na zasažená místa. Tato kyselina dokáže nastartovat přirozené procesy regenerace kůže.

Pokud si nejste zcela jisti, která z výše uvedených variant je právě pro vás ta úplně nejvhodnější, rozhodně si prolistujte a přečtěte náš magazín.


Některé projevy akné se zlepšují v létě či po pobytu v slunečných oblastech. Mírné, rozumné slunění vede jednak ke kosmeticko kamuflážnímu efektu - kůže pigmentuje, opaluje se. Dále dochází k přirozenému peelingu, tj. olupování povrchních vrstev pokožky a i určitému snížení množství mikroorganismů na kožním povrchu. Ale pozor až u 20% lidí se naopak při slunění akné zhoršuje - hlavně při zvýšeném pocení, horkém, vlhkém počasí a často v kombinaci s nánosy opalovacích krémů (tropická akné, Mallorca akné).

Vyzkoušejte přípravky na akné

O akné

Určitě navštivte

  • Vyzkoušejte tipy na domácí bělení zubů a zvyšte si tak sebevědomí.
  • Pokud vás trápí nepříjemné akné, pak zjistěte všechny informace o akné a zbavte se ho navždy.
  • Nedaří se vám zhubnout? Nechte si poradit na Jak-zhubnout.com a zatočte s přebytečnými kily a nezdravým životním stylem.